EkonomiGündem

Eskişehir’de Kurban Bayramı Öncesi Küçükbaş Fiyatları Tavan Yaptı: 10 Bin ile 25 Bin Lira Arasında!

Eskişehir’de Kurban Bayramı’na yaklaşık bir ay kala, küçükbaş hayvan fiyatları 10 bin ile 25 bin lira arasında değişiyor. Koyunun ortalama canlı baskül kilogram fiyatı 140 lira iken, kuzunun fiyatı ise 240 lira olarak belirlenmiş durumda. Kurbanlık satışlarında yoğunluk gözleniyor ve bazı vatandaşlar, hayvanlarını Ramazan Bayramı’ndan itibaren ayırtmış durumda. Bu yıl küçükbaş fiyatlarının 10 bin liradan başlayıp 25 bin liraya kadar yükseldiği gözleniyor. Üreticiler, kurban ibadetini yerine getirecek vatandaşlara tavsiyelerde bulunarak, dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyarılarda bulundu.

“Küçükbaş fiyatı şu anda 10 ile 25 bin lira arasında”

Sakintepe Mahalle Muhtarlığı ve aynı zamanda küçükbaş hayvan üreticiliği yapan Osman Alem, küçükbaş piyasası hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Hayvanın büyüklüğüne ve kalitesine göre fiyatlar şu anda 10 ile 25 bin lira arasında değişiyor. Yem girdileri, işçi maliyetleri ve diğer koşullar nedeniyle fiyatlar bu seviyeye gelmiş durumda. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda fiyatlar 5 ile 12 bin lira arasındaydı. Bu yıl ise fiyatlar neredeyse iki katına çıkmış durumda. Sakintepe Mahalle’mizde büyük ve küçükbaş hayvanların satışı Ramazan Bayramı’nda başlar. Erken alan vatandaşlar daha kaliteli ve güzel hayvanlar alır. Son dakikaya kalanlar ise daha az tercih edilen hayvanları almış olur. Koyunun canlı baskül kilogram fiyatı 140 lira, kuzunun ise 240 liradır. Bu durum vatandaşın tercihine bağlı olarak değişebiliyor.”

“Temizliğe insanlar çok dikkat ediyor”

Eskişehir’de 18 yıldır küçükbaş üreticisi olan Halil İbrahim Kaya, besihanelerde verilen kurban kesimi hizmeti hakkında şunları belirtti: “Kent merkezinde yaşayan vatandaşların kurban kesme durumu olmadığı için biz burada kesim ve parçalama hizmeti veriyoruz. Bu yüzden bizi tercih ediyorlar. Hayvanlarımızın yaşam alanları temiz ve hayvanlarımız da sağlıklı. Kurban kesimi İslami şartlara uygun şekilde yapılır. Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde de kurban kesimi yapılır. Temiz bir ortam sunuyoruz ve alıcılar buna çok dikkat ediyor. Hayvanların topal olmaması, ayak veya boynuzlarının kırık olmaması gibi kriterlere dikkat ediyoruz. Göz sağlığı, kulağın tam olması ve dişlerin eksiksiz olması da önemli faktörler arasında yer alıyor

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Haber'de Dikkatinizi Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu