Gündem

Başkan Şanlı: ‘Bu emekli maaşıyla yaşanmaz!’

Emeklilerin geçim konusunda büyük zorluklar yaşadığını belirten Şanlı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

En düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenmeli

Ülkemizde 16 milyon emekli olarak insanca yaşam ve haklarımız, taleplerimiz için seçim öncesi alanlardaydık. Bugün de alanlarda haklarımız ve taleplerimiz için mücadelemizi sürdürüyoruz. Artık bu emekli maaşıyla insanca yaşanamaz. Biz emekliler olarak 10.000 TL maaşla zorunlu gıda ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyoruz. Her gün biraz daha yoksullaşıyoruz, bize dayatılan tasarruf genelgeleri ve uygulamalarında emeklilere, emekçilere, asgari ücretlilere bir pay ayrılmıyor. Bu sekizinci tasarruf genelgesi, sekizinci defa yayınlanıyor. Bu zamana kadar hiçbir genelgede emekçiler ve emekliler düşünülmedi ve yine bu krizin faturası biz emeklilere kesiliyor. Bu nedenle sendikalar olarak ülkemizde sekiz kentte bölgesel mitingler yapacağız. Bu illerden biri de Eskişehir. Taleplerimiz belli: 2008 yılında sosyal güvenlik reformu olarak yapılan uygulamanın hemen kaldırılmasını ve maaşlarımızın açlık ve yoksulluk sınırlarına göre yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Memurlara yapılan bütün zamların emeklilere de ayrım yapılmaksızın yansıtılmasını istiyoruz. Bütün bu haklardan emeklilerle birlikte dul, yetim ve engellilerin de yararlanmasını istiyoruz. Emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret düzeyinde yılda dört kere olmasını istiyoruz. 25, 30, 35 sene vergilerimizi primlerimizi ödedik, şimdi de bütün sağlık hizmetlerinde kesinti yapılmamasını istiyoruz. En düşük emekli maaşının en düşük memur maaşına eşitlenmesini, yani 35.000 TL olmasını istiyoruz.”

Sendikamız önündeki bütün engeller kaldırılmalı

“Ülkemizi yönetenler 3600 göstergeyi uygularken kamu çalışanları ve memurlar arasında ayrımcılık yaptılar. Bu 3600 göstergeden bütün memurların yararlanmasını istiyoruz. Ayrıca her türlü hizmetlerde emeklilere insanca yaşayabilecekleri kolaylıkların tanınmasını talep ediyoruz. İmzalanan uluslararası sözleşmelere göre herkesin hakları için sendika kurma hakkı var. Emeklilerin sendikalarını kurmalarındaki engeller kaldırılmalı, sendikamız önündeki bütün engeller yasal güvence altına alınmalı. Tüm bu insani talepler, emeklilerin hakkıdır.”

Ayrıca sendika başkanı Şanlı, 25 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’te gerçekleştirilecek ‘Açlığa ve Sefalete Hayır!’ yürüyüşüne bütün halkı davet etti.

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Haber'de Dikkatinizi Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu