SağlıkGündem

İzmirli Genç Eskişehir’de İlk Kez Uygulanan Tedavi ile Ayağını Kurtardı

Eskişehir – İzmir’de ayağındaki tümör nedeniyle neredeyse bütün hastaneleri dolaşan 26 yaşındaki Sait Şükrü Taşdemir, Eskişehir Şehir Hastanesi’nde Türkiye’de ilk kez uygulanan 1. derece yakınından doku nakli ile tedavi edildi. Ayağı kesilmeden yapılan başarılı operasyon sonrası Taşdemir, yakında yürüyerek taburcu olacak.

İzmir’de yaşayan ve halk arasında “Kelebek” hastalığı olarak bilinen Epidermolizis Bülloza rahatsızlığı bulunan 26 yaşındaki Sait Şükrü Taşdemir’in sağ ayağında tümör oluştu. İzmir’deki neredeyse tüm hastanelerde tedavi arayan Taşdemir, ayağının kesilmesi gerektiği cevabını aldı. Ancak, İl Sağlık Müdürü Yaşar Bildirici’nin girişimiyle Eskişehir Şehir Hastanesi’nde göreve başlayan Opr. Dr. Abdulkadir Kadir Calavul’un tedavi yöntemi umudu oldu.

İlk Kez Uygulanan Tedavi

Opr. Dr. Abdulkadir Kadir Calavul, Sait Taşdemir’in vücudunda yeterli dokusu olmadığı için 1. derece yakınından doku nakli yapılması gerektiğini belirtti. 60 yaşındaki baba Şaban Taşdemir gönüllü oldu ve sağ bacağından alınan doku, tümör temizlendikten sonra oğlunun ayağına nakledildi. Genellikle ciddi yanık vakalarında uygulanan bu yöntem, ilk kez bir kelebek hastasında uygulandı. Baba ve oğulun durumu iyi ve yakında taburcu olacaklar.

İzmirli Genç Eskişehir’de İlk Kez Uygulanan Tedavi ile Ayağını Kurtardı

Doktorların Tek Önerisi Ayağın Kesilmesiydi

Ameliyat hakkında konuşan Dr. Calavul, “Kelebek hastalığı ciltlerin çok hassas olması demektir. Hastamızın ayağında yaklaşık 25×15 santimlik bir tümör oluşmuştu. İzmir, Antalya, Ankara ve Manisa’daki doktorlar ayağı kesmeyi önerdi. Ancak ayağı kesmeden tedavi edebileceğimi söyledim. Hastayı buraya davet ettik ve ameliyatı gerçekleştirdik” dedi.

Türkiye’de ve Dünyada İlk Ameliyatlardan

Birinci derece yakından doku alınarak yapılan bu nakil dünyada nadir, Türkiye’de ise ilk kez gerçekleştirildi. Dr. Calavul, “Ayağı kurtarmak için damarları ve kemikleri koruyarak tümörü temizledik. Ardından babasından alınan deriyle yarayı kapattık. Bu ameliyat Türkiye’de ve dünyada hemen hemen ilklerden biri. Hastamızın durumu iyi, haftaya pansumanını açacağız ve yakında taburcu edeceğiz” diye ekledi.

Taşdemir: Ümidimi Kaybetmiştim, Ama Şimdi Çok Mutluyum

Tedavi süreci hakkında konuşan Sait Şükrü Taşdemir, “İzmir’de tüm doktorlar ayağımın kesilmesi gerektiğini söyledi. Ümidimi kaybetmiştim ama Dr. Calavul ayağımı kurtarabileceğini söyledi. Ameliyat başarılı geçti ve şu anda çok mutluyum. Ayağımı kurtardığı için çok minnettarım” ifadelerini kullandı.

İzmirli Genç Eskişehir’de İlk Kez Uygulanan Tedavi ile Ayağını Kurtardı

Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi: Farkındalık Oluşturdu

Başhekim Doç. Dr. Mustafa Sungur, yapılan ameliyatın başarıyla tamamlanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Eskişehir adına, hastanemiz adına bir farkındalık oluşturdu. Bu tür nadir hastalıkların tedavisine devam edeceğiz” dedi.

Eskişehir Şehir Hastanesi, bu tür başarılı operasyonlarla hem hastalarına umut olmaya hem de tıbbi alanda öncü adımlar atmaya devam ediyor.

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu